Wirtualna produkcja

Wirtualne studio

ROZWIĄZANIA AR i WIRTUALNEJ SCENOGRAFII

Wirtualna produkcja (VP - od “Virtual Production”) to termin, który rozpala w ostatnim czasie coraz bardziej umysły właścicieli studiów, producentów telewizyjnych i filmowych a także świat reklamy. Po sukcesie takich produkcji, jak “Mandalorian” Disneya, świat przekonał się, że można zrealizować nawet gigantyczny serial (fabułę, itp) nie ruszając się ze studia. Warto w tym miejscu rozróżnić, że wirtualna produkcja może być realizowana na conajmniej 3 sposoby:

1. Green screen

Całość produkcji odbywa się na zielonej ścianie, zwanej “greenscreen” (zwykle są to 3 ściany + podłoga) a zielone tło “kluczowane” jest w czasie rzeczywistym przez system wirtualnego studia i zastępowane grafiką 3D, zwaną przez nas “wirtualną scenografią”.

2. LED videowall

Grafika 3D wyświetlana jest na specjalnym ścianie LED - na całej jej powierzchni lub tej jej części, na którą w danej chwili skierowany jest obiektyw kamery. Technika ta nazywana jest też “in camera VFX”, gdyż finalne nagranie w kamerze staje się od razu gotowym ujęciem końcowym, którego późniejsza post-produkcja zazwyczaj sprowadza się tylko do korekcji barwnej obrazu.

3. Rozwiązanie hybrydowe

Gdy połączymy green screen i ekran LED, wówczas część studia pokryta jest na ścianie zielonym tłem, które łączy się z drugą częścią studia, na której ustawiony jest dedykowany ekran videowall złożony ze specjalnie przygotowanych modułów LED.

Każda z powyższych metod pracy ma swoje zalety i wady (lub inaczej: ograniczenia), z którymi trzeba się liczyć. W zależności od typu produkcji, jej końcowej formy, docelowego kanału dystrybucji oraz szeregu różnicych aspektów, tak produkcyjnych, jak i biznesowych, wybór metody pracy może być różny. Praca z greenscreen oferuje niezwykłe możliwości kreacji wirtualnej scenografii i realizacji ujęć niemal 360 stopni, co w wielu przypadkach może być ważnym walorem. Także pod względem ekonomicznym jest to metoda bardzo przyjazna.

Ograniczenia tej technologii pracy dotyczą kluczowania w czasie rzeczywistym zielonego tła i wynikających z niego pewnych zasad. Aktorzy nie tylko nie mogą być ubrani w zielony kolor garderoby czy dodatków, ale - w zależności od typu systemu - często nawet nie mogą mieć refleksyjnych elementów, jak sprzączki, zegarek, itp, które mogą odbijać zielone światło z ekranu green i ... “znikać” w finalnym obrazie, jeśli system kluczowania nie “zorientuje się”, że nie powinny być kluczowane. Niektóre systemy wirtualnego studia radzą sobie z tymi refleksami lepiej, inne słabiej. Zaletą pracy z greenscreen jest jednak możliwość wprowadzenia na zielone tło niemal dowolnej ilości osób i możliwość kluczowania ich symultanicznie podczas zdjęć z większą ilością postaci, a także podczas produkcji wielokamerowej. W takiej jednak sytuacji obraz z każdej kamery musi trafiać do oddzielnej stacji renderującej, posiadającej odrębną kartę wizyjną, graficzną i licencję oprogramowania z “wirtualnym studiem”.

Z kolei realizacja produkcji z użyciem ściany/ekranu LED videowall nie ma ograniczeń wynikających z kluczowania, ani też ryzyka zielonej poświaty na postaciach, ale za wyjątkiem produkcji typowo telewizyjnych, jak programy rozrywkowe czy muzyczne, może mieć ograniczenia co do ilości kamer używanych jednocześnie. Aby “napędzić” duży videowall, jak np ponad 20m szerokości używany w “Mandalorianie”, może być potrzeba korzystania nawet z 10 stacji graficznych z oprogramowaniem “wirtualnego studia”, kartami wizyjnymi i całą resztą technologii. Dodatkowo ekran videowall nie może być standardowym rozwiązaniem, tylko musi posiadać specjalne karty procesujące obraz, z 10-bitowym wejściem (najlepiej 12G SDI), co drastycznie podnosi koszt przedsięwzięcia. W takim wypadku zwrot kosztów takiej inwestycji rozkłada się w czasie na długo. Wśrod niewątpliwych zalet tej technologii jest możliwość swobodnej kontroli światła - tego z ekranów LED - które może wchodzić w interreakcję z twarzami aktorów, dając na nich np. pożądaną poświatę, refleksy symulujące np nocną jazdę autem przez miasto, itp. Ograniczeniem technologii LED jest tzw. efekt “moiry”, który pojawia się w obrazie reprodukowanym na ekranie.

Rozwiązanie hybrydowe pozwala na racjonalizację kosztów i możliwości pomiędzy każdym z 2 światów: greenscreen i videowall. W niektórych sytuacjach może być ono najlepszą opcją, szczególnie, że w taim przypadku może okazać się, że nie ma potrzeba zakupu lub wynajmu ogromnego ekranu LED, gdyż korzystanie z zielonego tła ogranicza potrzebę jego rozmiaru, a tym samym pozwala na uzyskanie racjonalnego budżetu.

O zaletach i wadach każdej z metod można dowiedzieć się m.in. z tego filmu jednego ze studiów:

Zapraszamy do kontaktu z nami. Pomożemy ocenić, która z metod najlepiej sprawdzi się w Państwa produkcji lub planowanych usługach studia oraz najlepiej będzie pasować do założeń i możliwości budżetowych.